Zgodnie z Ustawą, przewody spalinowe i wentylacyjne powinny być sprawdzane w trakcie kontroli instalacji gazowej, gdyż są one istotnym elementem jej prawidłowego funkcjonowania. Jednak część zarządców budynków, kontrole instalacji wentylacyjnej czy spalinowej zleca w osobnych terminach. Wykonujemy także kontrole wentylacji grawitacyjnie i mechanicznej dla budynków niewyposażonych w instalację gazową oraz w garażach podziemnych czy wielopoziomowych. W przypadku złych parametrów działania wentylacji, dokonujemy inspekcji kanałów za pomocą kamer, co umożliwia nam udokumentowanie stanu technicznego kanałów oraz ustalenie blokad zmniejszających ciąg. W kanałach wentylacyjnych najczęściej znajdujemy gniazda ptaków, jednak zdarzają się także rolki wełny szklanej, styropian, czy zaprawa budowlana.
Zgodnie z Rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji z 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych określa wymagania wobec zarządców budynków dotyczące między innymi wentylacji oraz kanałów i przewodów spalinowych i dymowych.
1) pełną drożność i szczelność przewodów i urządzeń,
2) utrzymanie pełnego wymaganego przekroju kratek wentylacyjnych,
3) realizację wymaganych robót konserwacyjnych i remontowych,
4) realizację zaleceń pokontrolnych wydawanych przez upoważnione organy kontroli i nadzoru,
5) w razie uzasadnionej potrzeby - kontrolę stanu technicznego instalacji i urządzeń wentylacyjnych.
Użytkownikom lokali przypominamy, że zgodnie z § 27. Wprowadzanie jakiejkolwiek zmiany w instalacji i urządzeniach wentylacyjnych w lokalu wymaga wcześniejszego uzyskania zgody właściciela budynku.
§ 25. 1. 2. Kanały i przewody spalinowe i dymowe w okresie ich użytkowania powinny zapewniać możliwość odprowadzania spalin powstałych w procesie spalania paliw, zgodnie z założonymi warunkami.
§ 26. 1. Kanały i przewody spalinowe oraz dymowe w budynku powinny być utrzymywane w stanie technicznym zapewniającym skuteczne i niezawodne ich funkcjonowanie.
2. W okresie użytkowania kanałów i przewodów, o których mowa w ust. 1, należy zapewniać:
1) ich drożność oraz szczelność,
2) realizację planu remontów przez osoby posiadające kwalifikacje, o których mowa w art. 62 ust. 6 ustawy,
3) nadzór nad realizacją robót konserwacyjnych, napraw i wymian oraz nadzór nad wykonawstwem usług związanych z realizacją zaleceń wynikających z okresowych kontroli w lokalach,
4) realizację zaleceń pokontrolnych wydawanych przez upoważnione organy kontroli i nadzoru,
5) w razie uzasadnionej potrzeby - kontrolę stanu technicznego tych kanałów i przewodów.
§ 27. Wprowadzanie jakichkolwiek zmian w kanałach i przewodach spalinowych lub dymowych w lokalu wymaga wcześniejszego uzyskania zgody właściciela budynku.